Desatoro pre návštevy

16.10.2020
Možno to poznáte. Konečne sa po nekonečnom čakaní a nekonečných otázkach "Kedy to už bude?" vaše bábätko narodí a všetci sú na neho zvedaví. Ak ste sa tešili že nevhodné otázky skončili, tak mám zlú správu. Neskončili. Každý to má samozrejme inak, ale ja som si spísala svoje poznatky z tejto doby a z rozhovorov s mamičkami :)


DESATORO PRE NÁVŠTEVY 

1. NESNAŽTE SA VYZERAŤ LEPŠIE AKO MAMIČKA

- väčšina mamičiek prvé týždne až mesiace rieši hlavne dieťa, domácnosť, manžela, domácich miláčikov a potom seba. Zhruba v tomto poradí. 2 minútová sprcha, ogrckané tričko a vyťahané legíny je bežná prax. Ak si dopraje kúpeľ a umytie vlasov, prípadne nedajbože make-up, cíti sa ako po welnesse v 5* hotely. Určite to posledné čo potrebuje, je vyvoňaná nastailovaná návšteva, ktorá s oddýchnutou tvárou vojde do bytu a prvá veta je: Bože, vyzeráš hrozne. Čo máte nové?


2. VOLAJTE

Ak chcete prísť na návštevu, vždy sa vopred ohláste. aspoň pár dní vopred. To posledné, čo čerstvá mamička potrebuje, je prebadovka. Ak Vám návštevu odmietne, neurážajte sa. Niekedy proste chce mať len svätý pokoj.

3. CHVÁLTE

- čokoľvek. Ako jej to pristane, aké je bábätko pri nej spokojné, ako jej žiaria oči šťastím, že bábätko je celé po nej. Nevadí že 5 nocí nespala. CHVÁLTE.


4. DARČEKY

- najskôr dajte darček pre mamičku až potom pre dieťa. Jemu je to jedno a ju to poteší.
P.S. Nový mixér nie je darček pre mamičku.
Šperky, poukaz na masáž, nová super taška, alebo kozmetika z obľúbenej bezobalovej predajne. Každá ma to svoje. Ale plienky určite nie sú darček pre ňu.


5. ZAUJÍMAJTE SA O MAMIČKU

TAK TAKTO NIE:

- Ako spinkáte?

"So zavretými očami "

- A dobre kakáte?

"Hej, 2x denne a stolicu mám akurát, ďakujem."


Skúste skôr niečo ako: 

"Vyzeráš nádherne. To materstvo ti pristane :) Máš tu v okolí nejakú kamošku na kočíkovanie?" Ak už vás zaujíma denný režim bábätka, nepýtajte sa v množnom čísle.
Papáte? Kakáte? Spinkáte?
Bábätko je jedno a asi vás nezaujíma, či mamička dobre kaká.
- Ako cez deň spinká? Máš čas si chvíľku oddýchnuť?


6. POMôŽTE

- ak ste v takom vzťahu s mamičkou, že je to v pohode, prineste navarené jedlo.
- Ponúknite sa, že môžete spolu s vašim psíkom, brávať na prechádzku aj jej psíčka.
- napíšte alebo zavolajte, že ste práve v obchode, či jej niečo nechýba. Aj keby ste neboli, choďte ak vám niečo napíše.
- Ponúknite pomoc s uprataním, alebo naopak s postrážením bábätka, ak by si niečo potrebovala vybaviť.

7. PÝTAJTE SI DOVOLENIE

VŽDY si pri príchode hneď choďte umyť ruky. Ak sa chcete chytiť bábätka, opýtajte sa mamičky, či môžete. NIKDY. ZA ŽIADNYCH OKOLNOSTÍ NEBERTE BÁBÄTKO MAMIČKE Z RÚK. FAKT. NIKDY. Najskôr sa opýtajte či si ho môžete na chvíľočku podržať a ak súhlasí a PODÁVA vám ho, naozaj na chvíľku si ho pomojkajte a HNEĎ ho vráťte mamičke. Nikdy by vám to nepriznala, ale najradšej by vás uhryzla ak jej ho beriete bez dovolenia z rúk.

8. NEPREDLŽUJTE NÁVŠTEVU

Zdržte sa len tak dlho, aby ste odovzdali darčeky, prehodili pár viet, povzbudili mamičku ako to krásne zvláda a hajde domov. Samozrejme za predpokladu, že vás mamička nedrží sama. Sociálna izolácia je pre čerstvé mamičky čistá psychiatria. 


9. NEROZDÁVAJTE NEVYŽIADANÉ RADY
Tu snáď ani netreba nič dopĺňať.


10. NEFOTIŤ

Ak už cítite nutkavú potrebu si bábätko odfotiť, opýtajte sa mamičky či môžete. V žiadnom prípade hneď fotku nevešajte na sociálne siete. Je to jej bábätko, ak chce, nech to urobí sama. Vy môžete uverejniť fotku vášho obeda. 


príjemnú návštevu prajem :)